Ako si Miško musí platiť do ZP napriek tomu, že aj z dohody platí

Autor: Tatiana Gemmelova | 1.2.2013 o 12:21 | (upravené 1.2.2013 o 12:30) Karma článku: 17,51 | Prečítané:  10137x

Kde bolo tam bolo, bol raz istý Miško. Šikovný bol, ale doba bola ťažká a  nedarilo sa Miškovi nájsť si stálu prácu. Veľmi bol z toho nešťastný, ale stávajú sa aj horšie veci a darilo sa mu vyžiť z toho, čo zarobil na brigádach. Miško na úrade práce pekne po pravde priznal všetko čo zarobil. Tak ho vyradili z evidencie. Razom sa stal dobrovoľne nezamestnanou osobou (i keď ja osobne dávam prednosť výrazu „samoplatiteľ") a preto si aj musel platiť zdravotné poistenie sám. I povzdychol si Miško: „Nuž keď zákon takto káže, tak musím". Veľmi-preveľmi sa Miško potešil, keď zistil, že aj z jeho príjmov za brigády sa od nového roku budú platiť odvody. Dostane síce menej, ale bude poistený a nebude si už musieť platiť to zdravotné poistenie navyše. Ale s tou zdravotkou sa Miško veru mýlil...

Problém nastáva v tom, čo by mal robiť Miškov zamestnávateľ.

Ale poďme po poriadku - to že zamestnávate niekoho, za koho musíte platiť odvody znamená, že ho prihlásite do Sociálnej poisťovne a do príslušnej zdravotnej poisťovne.  Ak je to zamestnanec na riadny pracovný pomer, nie je problém. Nastúpi napríklad od dnes a bude robiť najbližších X rokov, takže prihlásime na Socku pred nástupom a na Zdravotku do 8 dní a ďalej nič neriešime (ak teda nie je PN, nemá neplatené voľno alebo podobne).

Ak je to dohodár (Miško napríklad) zdravotné poisťovne od nás chcú, aby sme ho prihlasovali iba na tie dni, ktoré skutočne odrobí. Teda aj v prípade, ak Miško robí pondelok až piatok a na nasledujúci týždeň v pondelok opäť nastupuje, treba ho na víkend odhlásiť.

Totiž keď vlani schválili, že je potrebné platiť odvody z dohôd, najskôr sa tešili... To bolo radosti koľko peniažkov im pribudne. Potom sa zistilo, že sa to dá oklamať a napríklad dohodár,  čo nemá iný (oficiálny) príjem okrem  stálej dohody, na ktorú zarobí len 50 Eur mesačne a nie je evidovaný na úrade práce by namiesto 55,02 Eur mesačne (ako samoplatiteľ) zaplatil aj so svojim zamestnávateľom len 7 Eur (4% on = 2 Eur a 10% zamestnávateľ = 5 Eur). Namiesto prínosu hrozia straty....

Čo teraz? Nuž najjednoduchšie je vydať metodické usmernenie, ktoré prikáže zamestnávateľom, že treba dohodárov prihlasovať len na tie dni, ktoré naozaj odpracujú. Citujem z metodického usmernenia ÚDZS číslo 3/4/2009: „Zamestnávateľ bude kódom 2D nahlasovať zamestnanca pracujúceho na dohodu na tie dni, ktoré reálne  odpracuje (za ktoré má právo na príjem zo závislej činnosti)."

Opäť sa raz niekto tvári, že každý chce podvádzať. Ale tomu, kto klamať chce v tom nezabráni zákon a už vôbec nie nejaké metodické usmernenie. Tomu kto klamať nechce zjavne treba čo najviac znepríjemniť život, nech si to čím skôr rozmyslí a zaradí sa do tej prvej skupiny.

Asi sa spolu s Miškom pohybujeme medzi nesprávnymi ľuďmi, ale drvivá väčšina mojich najbližších, blízkych, známych či klientov klamať nechce. Bez ohľadu na to, v akej sú pozícii - zamestnanci, zamestnávatelia, menší či väčší podnikatelia, štátni úradníci, ...

Keď som sa pýtala prečo sa od zamestnávateľa niečo takéto vyžaduje (a to som sa pýtala vo všetkých troch zdravotných poisťovniach aj na ÚDZS), dozvedela som sa „pretože Vám zákonník práce prikazuje viesť evidenciu dochádzky aj u dohodárov". No to je síce pravda, ale rovnakú evidenciu prikazuje aj u zamestnancov a tých netreba odhlasovať na víkendy.

Ďalším argumentom bolo „ale cez víkend nemajú právo na príjem".  To je pravda len čiastočne - ak je odmeňovaný mesačnou sadzbou, právo plynie aj cez víkend. A okrem toho rovnako sú na tom aj zamestnanci a opäť ich netreba odhlasovať na víkendy.

A argumentov je samozrejme viac, všetky na jedno kopyto, všetky nezmyselné ak sa zamyslíme nad tým, ako by sme v rovnakej situácii pristupovali k zamestnancovi v hlavnom pracovnom pomere.

A ešte perlička z toho istého metodického usmernenia: „Poistenec za dni, keď nevykonáva práce  na dohodu (a teda nemá právo na príjem zo závislej činnosti) a nemá iného platiteľa poistného, je povinný prihlásiť sa v zdravotnej poisťovni ako dobrovoľne nezamestnaná osoba."

Teda si Miško nešťastný (napriek tomu, že mu je z jeho zárobku na dohodu strhnuté poistenie)  musí za víkendy zaplatiť zvlášť ako samoplatiteľ. Aj ak napríklad na dohodu zarobí 500 Eur, ale ho zamestnávateľ vykáže len na 5 dní, musí si za zvyšných 25 zaplatiť pomernú časť z 55,02 Eur mesačne. To znamená, že z tej dohody sa zdravotke ujde 70,- Eur, ale od Miška ešte navyše dostane ďalších vyše 45 Eur.  K tomu okrem vyššie uvedeného aj  ďalšia perlička z usmernenia: „Ak zamestnávateľ nedokáže určiť presný dátum výkonu práce (napr. pri dohode o pracovnej činnosti), prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil."

Zákon o zdravotnom poistení vo svojich ustanoveniach nikde nespomína, že by sa malo k osobám pracujúcim na dohodu pristupovať inak ako k tým pracujúcim na hlavný pracovný pomer. Ja som nič také nenašla, ak máte niekto iné informácie, dajte mi prosím vedieť. Nenašla som ani, že by spomínané metodické usmernenie bolo zverejnené v Zbierke zákonov. Ak máte niekto argumenty, ktoré majú aspoň akú-takú právnu silu, sem s nimi...

Spolu s Miškom chápeme, že zámer bol dobrý, ale nejako nevyšiel - zamestnávateľ zaťažený úplne zbytočnou administratívou (ktorú navyše podľa mňa žiadny zákon neprikazuje) a dohodár Miško je zaťažený povinnosťou platiť navyše napriek tomu, že mu bolo poistné riadne strhnuté a odvedené zamestnávateľom.  

Chápem aj to, že je veľa podvodníkov, ale nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca. To by sme mohli z rovnakej logiky aj napríklad zakázať sobáše - preventívne, pretože niektoré manželstvá neskončia pekne, treba tomu zabrániť. Alebo brať rodičom deti hneď po narodení - preventívne, lebo niektorí svojim deťom ubližujú, aj tomu treba zabrániť. Kde to skončí, keď budeme od každého očakávať len to najhoršie a podľa toho sa aj správať? Čoho sa potom dočkáme?

PS: kto si chce pozrieť spomínané usmernenie, nájde ho napríklad tu: http://www.dovera.sk/download.pl?hash=uCp45wpSirCqXDHQW0nOowfafiU0UJN5&ID=199

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?