Milý učiteľ, milá učiteľka...

Autor: Tatiana Gemmelova | 21.11.2012 o 11:04 | (upravené 21.11.2012 o 13:05) Karma článku: 7,85 | Prečítané:  1036x

Predpokladám, že každému je jasná zložitosť doby (prehlbujúca sa hospodárska kríza, zvyšujúca sa nezamestnanosť a podobne), ktorá má veľmi nepriaznivý vplyv na príjmy štátneho rozpočtu. Čím ďalej, tým je tých príjmov menej. A samozrejme má aj nemenej nepriaznivý vplyv na výdavky štátneho rozpočtu. Tých je naopak, čím ďalej, tým viac.

Ok, peniaze nie sú, neboli a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nebudú. V tomto smere si snáď nikto nerobí ilúzie. Ale prečo je problém učiteľom prejaviť úctu? Úcta nestojí ani jediný cent. Napriek tomu slová úcty z kompetentných úst by určite pomohli zlepšiť postavenie učiteľov v spoločnosti.

Slová, ktoré by mohli zaznieť napríklad aj z úst ministra školstva:

„Milý pán učiteľ, milá pani učiteľka,

žiaľ, nemáme peniaze na také zvýšenie vašich platov, aké by ste si zasluhovali. Hlboko si ale vážime všetko, čo robíte pre túto spoločnosť, pre budúcnosť nášho národa, ktorou bezpochyby deti a mládež sú. Chápeme dôležitosť kvalitného vzdelania a kultúry, ktorých nositeľmi ste práve vy. Sme malý národ, ale máme šikovné a múdre deti. A bez vašej snahy by tieto deti nemali možnosť naplno rozvinúť svoj talent, prejaviť múdrosť a schopnosti.  Bez vášho úsilia by sa tieto deti nedokázali presadiť a robiť dobré meno tejto krajiny aj ďaleko za jej hranicami. Bez vášho odhodlania by mali len veľmi malú nádej na dobrú budúcnosť a rovnako by na tom bola celá naša vlasť.

Veď po rodičoch práve učitelia majú na deti najväčší vplyv. Veď v škole, pod vplyvom učiteľov trávia deti podstatnú časť dňa. Okrem rodiny je to práve škola, ktorá sa nemalou mierou podieľa aj na výchove dieťaťa, na tvorbe jeho názorov, na to, či z dieťaťa vyrastie vzdelaný, zodpovedný, samostatný a rozhľadený jedinec, ktorý robí radosť sebe a aj svojmu okoliu.

Spravíme všetko pre to, aby sme vám mohli zabezpečiť dôstojnú spoločenskú úroveň a hneď ako to bude možné aj primerané ohodnotenie. Tak, aby povolanie učiteľa bolo žiadané a lukratívne, aby učiteľ mohol byť opäť uznávanou autoritou. A aby ako uznávaný odborník mohol svoje vedomosti, ale aj morálne hodnoty prenášať na deti, ktoré ich bezpochyby zúročia a keď príde ich čas prenesú na ďalšiu generáciu."

Predpokladám, že kompetentní majú k dispozícii dostatok odborníkov, ktorí by im mohli pripraviť  primerané slová vďaky a úcty. V prípade, že si pre svoje dôležité povinnosti  nevedia spomenúť, za čo všetko vďačia svojim učiteľom.

A bolo by dobré slová v podobnom duchu opakovať pri každej čo i len trošku vhodnej príležitosti. Keď už ich nevieme poriadne zaplatiť, aby sme im aspoň dali zaslúžený pocit užitočnosti a dobre vykonanej práce.

Samozrejme, ešte lepšie by bolo, keby sa potrebné peniaze v štátnom rozpočte našli. Aj v tom prípade je ale nevyhnutné naučiť deti, rodičov a aj ostatných úcte voči učiteľom je potrebné poukázať na potrebnosť a dôležitosť učiteľa.

Ako už bolo v tomto článku napísané, úcta nestojí peniaze. Prečo je taký problém ju prejaviť? Pretože potom by verejnosť viac súhlasila s učiteľmi a ich nárokmi? Aj s ich štrajkom? Pretože potom by bolo zrejmejšie, že si zaslúžia aj vyššie platy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?