Nevýhody odvodov z dohôd

Autor: Tatiana Gemmelova | 14.11.2012 o 8:20 | Karma článku: 9,82 | Prečítané:  1364x

Parlament sa zaoberal návrhom na zmenu zákona o sociálnom poistení, ktorá mala aspoň obmedziť povinnosť platiť odvody z dohôd (oslobodenie časti zárobku študentov privyrábajúcich si na základe Dohody o brigádnickej práci študentov). Žiaľ aj táto malá nádej na zmenu alebo aspoň na diskusiu bola zmarená, keď sa poslanci strany SMER-SD zdržali hlasovania pri hlasovaní o tom, aby bol návrh zákona prerokovaný v druhom čítaní. To spôsobilo, že návrh neprešiel. Som toho názoru, že platenie odvodov z dohôd nebude prospešné pre nikoho:

Zamestnávateľ bude celkom určite trpieť zvýšenými nákladmi na nárazové, sezónne či neodborné práce, pretože práve tieto práce vykonávajú brigádnici (kvôli zjednodušeniu si dovolím používať výraz "brigáda" a "brigádnici" na označenie prác vykonávaných na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a osôb vykonávajúcich tieto práce). Zamestnávateľ je v tejto trojici ten, kto stratí najviac bez zisku čohokoľvek.

Štátny rozpočet na tom pravdepodobne tiež príliš nezíska - na tú tému som už písala v predchádzajúcom článku (viď tu). Napríklad aj Jozef Mihál na svojom blogu upozorňuje na to, že aj štátny rozpočet môže výrazne stratiť nie len neochotou platiť, ale aj chybami v zákone (napríklad v tomto článku)

Brigádnici tiež pravdepodobne prídu skrátka hneď z niekoľkých dôvodov:

- zníži sa zárobok brigádnikov, študentov napríklad o 7% (minimálne). Študenti nemajú možnosť pracovať na plný úväzok, ak chcú riadne študovať, ale výdavky súvisiace so štúdiom sú vysoké (internát, literatúra, ...). Mamičky na materskej dovolenke alebo rodičovskom príspevku tiež nemôžu pracovať na plný úväzok, pretože sa starajú o dieťa. Mnohé ďalšie skupiny brigádnikov tiež nemôžu pracovať na plný úväzok buď z dôvodu iných povinností, alebo jednoducho pre to, že si takú prácu nevedia nájsť.

- v prípade napríklad spomínaných študentov ďalej ohrozí proces štúdia samotného - ak si bude chcieť študent ďalej platiť svoje výdavky v nezmenenej miere, bude musieť viac pracovať, aby zarobil tú istú sumu, čo doteraz. Viac práce znamená menej času na štúdium.

- zvýšia sa náklady zamestnávateľa na zamestnávanie brigádnika - čo môže mať ten následok, že zamestnávateľ prenesie tento dodatočný náklad do jeho odmeny, reálne teda hrozí zníženie zárobku o viac ako je uvedené vyššie. Ak má napríklad zamestnávateľ 100 Eur určených na to, aby si nechal upratať sklad v tomto roku odvedie 1,05% do sociálnej poisťovne, brigádnikovi sa teda ujde 98,96 Eur (ak nebudeme počítať daň). V budúcom roku ale odvedie za bežného brigádnika (nie je študent, ani dôchodca, ...) 35,2 %, čo je pre brigádnika v hrubom 73,96 Eur, jemu ešte strhne ďalších 13,4%, brigádnikovi teda v čistom zostane 64,04 Eur. Len pre zopakovanie - zo 100,- Eur mzdového nákladu sa brigádnikovi ujde len 64,04 Eur, ak zamestnávateľ nebude chcieť alebo môcť zvýšené náklady znášať.

- neprimerané náklady zamestnávateľa ohrozujú aj existenciu a počet pracovných miest. Bude chcieť budúci rok niekto upratovať sklad za 64,04 Eur, keď tento rok za to isté dostane 98,96 Eur? Alebo bude chcieť, či môcť, zamestnávateľ namiesto 100 Eur zaplatiť za upratanie skladu 133,79 Eur (ak sa nezmení hrubá mzda), alebo dokonca 154,50 Eur (ak má brigádnikovi zostať 98,96 Eur v čistom)?

- existuje výrazné riziko, že vznikne tlak na vyplácanie „bokom", čo je protiprávne, nemorálne a nesprávne a tiež veľmi nevhodne vychováva k tolerancii pre nezákonné konanie. Kde to potom skončí?

- pre predčasných dôchodcov to spôsobí, že ak budú pokračovať v práci na dohodu, prídu o svoj predčasný dôchodok. Aj ak by tá dohoda bola kosenie trávnika za 20 eur mesačne.

- jediná výhoda pre zamestnancov sa javí v tom, že budú poistení - nemocensky, dôchodkovo, ... Ale v niektorých prípadoch môžu odvody z dohody dokonca dôchodok aj znížiť (bližšie Jozef Mihál píše tu)

a ďalšie a ďalšie a ďalšie... donekonečna by sme mohli písať o nevýhodách...

PS: Rovnaký názor má aj organizátor petície za zrušenie odvodov z dohôd Ľubomír Tongeľ.  Ak súhlasíte s uvedenými argumentmi, nie je vám ľahostajné dianie a chcete pomôcť pri zbieraní podpisov, môžete ho kontaktovať na lubomir@tongel.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?