Bohatým brať, chudobným brať?

Autor: Tatiana Gemmelova | 16.10.2012 o 20:52 | Karma článku: 14,08 | Prečítané:  995x

Novela  zákona číslo 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktorú v auguste schválila Národná rada prináša množstvo zmien, ktoré majú zjavne veľké ambície negatívneho dopade skoro na každého. Teraz sa nebudem venovať všetkým, bol by to veľmi dlhý a veľmi depresívny článok. Pozrieme sa na predčasných dôchodcov. Momentálne platí stav, že ak poberateľ predčasného dôchodku môže popri dôchodku mať len príjem, ktorý mu nezakladá povinnú účasť na dôchodkovom poistení. V opačnom prípade mu nárok na výplatu predčasného dôchodku zanikne.

 

Od januára 2013 ale už bude práca na dohodu tiež zakladať povinnú účasť na dôchodkovom poistení. Údajne aby mali rovnaké práva a povinnosti v sociálnom poistení ako ostatní zamestnanci. Nuž ale okrem toho, že každý, kto si bude chcieť zarobiť nejaké peniažky navyše (napríklad aj žena na materskej dovolenke, na rodičovskom príspevku, ...) bude musieť z tohto príjmu platiť odvody do poistných fondov, pre poberateľov predčasného dôchodku to má aj ten dôsledok,  že im zanikne nárok na tento dôchodok.

Myslím, že každému je jasné ako ťažko si hľadá prácu ten, kto o ňu prišiel po päťdesiatke. Ak teda nie je poslancom či členom vhodnej strany. Zoberme si napríklad takého murára, čerstvého šesťdesiatnika. Toto je často vek, keď už jednoducho nevládze svoje povolanie vykonávať. Nikdy v živote od nikoho nič nežiadal, vždy sa o seba vedel postarať sám, ale proste nevládze. Už je rok nezamestnaný, do dôchodku ešte dva roky, tak sa rozhodne požiadať o predčasný. Aj keď má dôchodok nízky, je skromný, veľa nepotrebuje. Chvíľu je spokojný, ale predsa len, účty sa kopia, deti aj vnúčence by sem-tam rád podporil a ešte by rád aj žil, tak rozmýšľa, že by sem-tam snáď ešte mohol niečo urobiť, nejaké tie euríčka si privyrobiť. Ups, ale nedá sa. Stačí, že ho niekto zamestná na 5 hodín do týždňa, mesačne zarobí tak stovku a už mu berú jeho predčasný dôchodok. Takže na podporu nárok nemá, na predčasný dôchodok tiež nie, z tej stovky mesačne nevyžije... Toto je tá dôstojná staroba? Preto celý život platil odvody aj dane ako správny občan, aby sa dožil tohto? Toto sú tie istoty? Toto je „budeme brať bohatým a dáme chudobným"?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?