Zastavte už prosím diskrimináciu zamestnávateľov

Autor: Tatiana Gemmelova | 20.6.2011 o 21:56 | (upravené 21.6.2011 o 8:18) Karma článku: 8,92 | Prečítané:  745x

V minuloročných voľbách som volila pravicu, ako vždy posledných minimálne 15 rokov. Konkrétne SDKÚ, ale to nie je dôležité, tuším by všetky koaličné strany mali byť pravicové. Začína byť ale jasné, že som prispela k zvoleniu komunistov.

 

Možno to je len moje naivné a pomýlené chápanie rozdelenia strán na ľavicové a pravicové. Ľavicové som doteraz vnímala ako tie, ktoré chránia najmä záujmy zamestnancov (viac-menej komunistické uprednostňovanie proletariátu) a pravicové ako tie, ktoré chápu dôležitosť podnikateľského sektora a podporujú ho. Tak som aj vnímala predchádzajúce „Dzurindove vlády" - ako vlády, ktoré možno urobili aj nejaké tie chyby (tie však robí každý), ale nechali nás dýchať, pomohli očistiť obraz podnikateľov (slovo „podnikateľ" prestalo byť nadávkou) a vytvárali prostredie, ktoré bolo priaznivé pre rozvoj podnikania a tým aj pre každého.

Spolu s maminou a sestrou máme malú rodinnú firmu - iným podnikateľom už viac ako 20 rokov poskytujeme služby v oblasti spracovania účtovníctva, miezd a daňového poradenstva. My zamestnávame 5 ďalších mladých žien, našich cca 200 stálych  klientov zamestnáva ďalších vyše 400 ľudí. Myslím, že ma to oprávňuje hovoriť aj v mene iných podnikateľov a zamestnávateľov.

Už dlhšie pozorujeme zhoršovanie podnikateľského prostredia. Za predchádzajúcej vlády sa to aj dalo očakávať, SMER je ľavicová strana. Ale že budeme za „vykorisťovateľov" aj za vlády pravicových strán by som si nebola pomyslela. Aj medzi podnikateľmi aj medzi zamestnancami sú len ľudia. A tí sú dobrí aj zlí. V oboch skupinách sa nájdu čestní ľudia aj „chamraď". Tak prečo pravicové strany pokračujú vo vytváraní negatívneho obrazu o podnikateľoch? Prečo nám neustále zhoršujú podmienky? Prečo denne počúvam v správach alebo čítam v novinách správy, ktoré z nás robia ....

Minulý týždeň som si na sme.sk prečítala článok „Beblavý navrhuje 5 týždňov dovolenky, Mihál je za". Keby  som nevedela, že sú obaja z pravicových strán, pokladala by som to za zlý vtip. Nie že by som nedopriala 5 týždňov dovolenky aj tým, čo majú odpracovaných menej ako 15 rokov, ale:

-  Dočítala som sa, že „Beblavému pripadala nižšia výmera dovolenky pre ľudí do 33 rokov diskriminačná." Takéto niečo podľa mňa napadne len zarytému komunistovi. Kde to skončí? Keď dávame svojim dievčencom (pracovníčkam) každej iný plat nie je to diskriminačné? Skončíme pri tom, že každý bude mať rovnaký príjem, rovnaké bývanie, rovnakého partnera, rovnaké vzdelanie, pretože čokoľvek iné je diskriminačné? Keď pridáme dovolenku mladším, ale starším nepridáme, nebude to diskriminačné?

- Naozaj si niekto myslí, že to podporí rodinný život? V tejto oblasti nemám dosť skúseností, neviem sa vyjadriť, ale dovolila by som si pochybovať... A čo môj rodinný život? Kto urobí prácu za naše dievčence kým budú na dovolenke? My. Minulý rok som si mohla (z časových dôvodov) dovoliť až 3 dni dovolenky. Ale zas na druhej strane som v práci strávila 60 víkendových dní. Tak to máme dovolenka mínus 57 dní. To nie je diskriminačné? Cítim sa diskriminovaná, ak ale chcem, aby sa naše podnikanie rozvíjalo, sklapnem uši a tento rok to vidím na ešte väčší mínus v počte dní dovolenky. Čo moja rodina? Čo rodina mojej sestry? Čo moja mamina?

- Drvivá väčšina zamestnávateľov sú drobní podnikatelia s nízkym počtom zamestnancov, ktorí musia sami urobiť prácu, ktorú ich zamestnanci nestihli či nemohli spraviť. Väčšina našich klientov strávi v práci oveľa viac času ako ich zamestnanci, pretože ak sa im má dariť, inak to nejde. Prečo sa rozhodli týchto pracovitých ľudí úplne zodrať? Je taký problém vidieť v pojme „zamestnávateľ" aj tých, čo majú 1-2 pracovníkov? Veď prijímame zamestnancov aby nám pomohli a na prácu ktorú nestíhame alebo nevieme urobiť sami a nie na to, aby sme ich platili a prácu robili sami. Treba si uvedomiť, že my dostávame peniaze iba za odvedenú prácu tak máme obmedzené možnosti ich vydať za oddych.

 

- Myslel Doc. Beblavý vážne svoje tvrdenie, že „ak si preorganizujú robotu tak, aby zachovali rovnaký výkon, tak pre nich neznamená dodatočné náklady,"? Potešilo by ma, keby mi prišiel vysvetliť, ako si ju mám preorganizovať. A mám pre neho medzi klientmi aj ďalších záujemcov o jeho cenné rady v tejto oblasti!

 

- Veľmi si vážim všetky naše pracovníčky a cením si ich prácu. Neskromne verím, že nás nepokladajú za zlého zamestnávateľa a že vedia, že by sme im dali všetko čo môžeme, ale do akého veľkého mínusu musí prísť MOJA dovolenka? Naozaj prospeje ich rodinnému životu keď sa raz môj organizmus rozhodne že stačilo preťažovania a niektorý z orgánov mi vypovie službu? Kto im potom zaplatí za ich dovolenku? Za prácu?

 

Som veľmi rozhorčená a najviac ma štve, že som toto volila. Neospravedlňuje ma ani moja naivná a zjavne nesprávna predstava o tom, čo znamená „ľavicová" a čo „pravicová" politická strana. Volila som pravicu, lebo som si myslela, že sa budú venovať rozvoju podnikateľského priestoru. Koho mám voliť nabudúce?

PS: Len aby sa predišlo nedorozumeniam - táto zmena nebola prvá, ktorá vyšla z iniciatívy tejto vlády a podľa môjho názoru zhoršuje podnikateľské prostredie a sťažuje podnikanie. Bola len poslednou kvapkou, ktorá spôsobila, že som sa rozhodla napísať tento blog.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?